O nás

OTÁZKY ktoré sa každý musí pýtať
Akým spôsobom riešime bolesti chrbtice? Ako pomáhame ľuďom zbaviť sa obmedzení v pohybe? Prečo hľadajú ľudia s dlhodobými chronickými bolesťami svoju nádej práve u nás? Sme naozaj fyzioterapeuti, chiropraktici či tréneri? A v dnešnom modernom svete plnom všetkých možných terapeutov, doktorov a trénerov… čo robí firmu FATUL Human Performance tak jedinečnou?
Naša filozofia
Na začiatok by bolo správne poznamenať, že špecialisti vo FATUL Human Performance NIE SÚ fyzioterapeuti, chiropraktici ani tréneri. Toto zvykne najčastejšie mýliť verejnosť. Väčšina považuje všetkých, kto pracuje s pohybovým aparátom tela, za fyzioterapeutov alebo osobných trénerov. My NIE SME ani jedno. Naša firma vznikla s úplne iným zámerom. Našim cieľom nie je len zbaviť ľudí bolesti či zvýšiť ich kondičku. Naši špecialisti pracujú s klientami tak, aby ich vzdelávaliviedli a sprevádzali až do momentu, kým klient dosiahol svoj cieľ a stáva sa samostatným. Samostatný klient pre nás znamená: klient, dostatočne vzdelaný a s postačujúcimi vedomosťami, aby mal plnú kontrolu nad svojím zdravím. Naši klienti od nás odchádzajú nie len s dosiahnutým výsledkom, ale aj so schopnosťami a vedomosťami o prirodzenom, zdravom pohybe, ktoré dokážu samostatne aplikovať vo svojich životoch. Už len z týchto dôvodov, my nemôžeme byť ani fyzioterapeuti, ani tréneri.
KTO TEDA SME?
Firma FATUL Human Performance je firma mentorov a pohybových špecialistov, ktorí svojimi vedomosťami a skúsenosťami o prirodzenom pohybe a celkovom zdraví pomáhajú svojim klientom vrátiť sa k bezbolesntému a plnohodnotnému životu. My nepracujeme s konkrétnou formulkou, ktorú sa na vás snažíme napasovať. My vytvárame vašu vlastnú formulku (zdravia). Sme tí, ktorí vám pomôžu nájsť riešenia na vaše zdravotné problémy. Nie tí, ktorí budú hádať a skúšať, počítať vám percentuálne šance… Akonáhle sa u nás kvalifikujete ako správny klient, môžete si byť istý, že nájdeme odpovede na vaše otázky a zdravotné problémy vám pomôžeme vyriešiť, natrvalo. A ide to len tak? Samozrejme, že to nie je také jednoduché ako to znie. Práve preto je ale najvyšší čas si prečítať niečo o našej metodike, ktorú sme pre vás vyvinuli.
METODIKA, ktorú sme vyvinuli
Aby sme mohli s istotou tvrdiť, že vám dokážeme natrvalo vyriešiť akékoľvek zdravotné problémy, museli sme prejsť náročnou cestou a našu metodiku do detailov prepracovať. Určite už nedočkavo čakáte ako sa volá táto revolučná metóda, ktorá s istotou vylieči každého z jeho bolestí… Nie, nie je to ani McKenzi, ani McGill, ani DNS a ani SM systém. Nezabudnite, my nie sme fyzioterapeuti. Ako sa teda volá naša metóda? Prirodzený pohyb.
ČO JE TO PRIRODZENÝ POHYB?
Kedysi dávno, keď ešte nebola tak civilizovaná doba, keď sme ešte naháňali a lovili potravu, keď sme denno-denne bojovali o to ostať nažive… …bola kľúčom k prežitiu len jedna vec POHYB Viete si predstaviť, že by sme vtedy pociťovali nejaké bolesti chrbtice či kolien? Viete si predstaviť, že by sme vtedy denne hodinu cvičili nejaký striktný systém, ktorý nás udrží v kondícii? NIE To čo bolo kľúčom k prežitiu, bol správny pohyb. Správny pohyb znamená pohybovať sa spôsobom, ktorý umožňuje maximálne využitie energie s minimálnymi stratami a opotrebovaním tela. Za týchto podmienok sa maximalizuje šanca na prežitie. Majú pri správnom alebo optimálnom pohybe bolesti nejaké miesto? Akékoľvek bolesti či tuhosť by výrazne zredukovali šance na prežitie. Ak by mali bolesti prirodzene prichádzať, znamenalo by to, že sme od prírody odsúdení na smrť. Toto však nie je pravda. Narodili sme sa práve naopak, so schopnosťou dokonalého pohybu, ktorý je od narodenia prirodzenou súčasťou našich životov.
KĽÚČ K ŽIVOTU BEZ BOLESTI
Prirodzený pohyb je naša superschopnosť, ktorú máme každý vrodenú. Keď sa narodíme, máme dokonalé uloženie tela. Ako rastieme a začneme naše telo využívať na pohyb, aplikujeme princípy prirodzeného pohybu (ktoré nás nikto nikdy neučil) a presúvame sa priestorom bez akýchkoľvek bolestí či limitov. Ak sa narodíme bez bolesti pohybového aparátu. Ak naši predkovia dokázali bojovať o život a nebyť limitovaní bolesťami…vyplýva z toho len jedno… Bolesti nemajú po správnosti v našich životoch miesto, nie sú prirodzené.  Dnes žiaľ, vplyvom modernej doby, sedavých zamestnaní a maximálneho komfortu, sme prišli o schopnosť prirodzene sa pohybovať.  S uvedomením si tohto prišlo aj uvedomenie, že ak si dokážeme znovu osvojiť prirodzený pohyb, máme kľúč k životu BEZ bolesti, obmedzení a limitov. 
SOM OSKAR a poviem vám ako som na to prišiel
Dlhé roky som sa venoval športom, cvičeniu, rozvíjaniu sily a kondície. Keď som v šestnástich rokoch odišiel do Dánska študovať v najlkvalitnejšom medzinárodnom stredoškolákom systéme IB, začal som aktívne študovať metódy silového a športového tréningu. Ako mladý človek som nepociťoval žiadne limity a svoje hranice som chcel, ako každý, posúvať. Trénoval som viac a viac a stále hlbšie som sa ponárať do štúdia. Chcel som proste rozumieť tomu čo robím a nájsť spôsoby ako dosiahnuť výsledky čo najefektívnejšie. Keď som mal dvadsať rokov začali sa mi ale prejavovať známky opotrebovania tela. V tejto dobe som mal za sebou už viacero vysoko kvalitných trénerských a vzdelávacích programov a pripravoval som sa na skúšky z Medzinárodnej Asociácie Športových Vied. Takže moje bolesti kolien, tuhý chrbát a neschopnosť dlhšie sedieť či stáť kvôli bolestiam neboli spôsobené tým, žeby som nevedel čo v tréningu robím. Začal som byť nútený študovať hlbšie a hľadať odpoveď na otázku: Čo robím zle? Študoval som na jednej z najkvalitnejších vysokých škôl v mojom obore (rozvoj sily a kondície) v Írsku. Tu som začal postupne odkrývať tajomstvá ľudského pohybu a mechanizmov, ktoré v tele prebiehajú.
Prešiel som si všetkými tréningovými metódami od kulturistiky, vzpierania, crossfitu až po vrcholovú športovú prípravu. Prešiel som si všetkými rehabilitačným systémami od McKenziho, McGilla, DNS až po SM systém. No aj tak som stál, sedel a cvičil takto ako vidíte na obrázku. A chrbát ma bolel a bolel. Nemohol som dlhšie stáť, išiel som si zašportovať a chrbát mi stuhol na kameň, nemohol som dlhšie sedieť lebo som mal chrbát ako betón. Boleli ma kolená, nemohol som dlhšie vydržať v podrepe. Tak hlboký drep aký vidíte na obrázku som nemal šancu zvládnuť kvôli kolenám. ČO ROBÍM ZLE?
STRATIL SOM SCHOPNOSŤ SA UVOĽNENE POHYBOVAŤ
Roky silového tréningu spojeného so sedavým životným štýlom (najmä štúdium) doviedli moje telo do bodu, že som doslova zabudol ako sa mám uvoľniť, ako sa mám pohybovať.  Moje hĺbkové štúdium zo všetkých kútov sveta (Amerika, Európa, Rusko) spojené s praktickými skúsenosťami, ktoré som nabral pri trénovaní ako seba tak aj iných, mi pomohli znovu  nájsť cestu k prirodzenému, uvoľnenému pohybu.  Akonáhle som začal pracovať na zdokonaľovaní nie mojich svalov, ale môjho pohybu…všetky moje bolesti a obmedzenia ustúpili až pomaly odišli.
MOJE SKÚSENOSTI, ÚSPECHY a VÍZIE
Ako tréner som začal pracovať s profesionálnymi športovcami a reprezentantmi ľadového hokeja. V roku 2020 som sa stal historicky najmladším trénerom v najvyššej Slovenskej hokejovej súťaži. Mal som však pocit, že moje skúsenosti a vedomosti o ľudskom pohybe by potrebovalo vedieť veľmi veľa ďalších ľudí, možno práve vy. A preto som sa rozhodol založiť túto firmu. Rozhodol som sa stať mentorom a sprievodcom pre každého, komu záleží na svojom zdraví a chce či potrebuje žiť život BEZ bolesti. Niektoré z mojich vedomostí sa mi dokonca podarilo už aj spísať, a tak som sa stal autorom knihy “Život bez bolesti začína TU” No a v tejto chvíli sa firma FATUL môže pýšiť statusom jedinej firmy v strednej Európe so zameraním na prirodzený pohyb. Takže k úvodným otázkam. Bolesti chrbtice liečime uvoľnením tela prostredníctvom prirodzeného pohybu. Správnym vedením a mentoringom učíme ľudí ako sa pohybovať bez obmedzení v pohybe. Pre veľa ľudí sme nádejou preto, lebo našou metodikou nikto iný nepracuje. Nie, fyzioterapeuti nie sme. A čo nás robí jedinečnými….to pevne verím, už viete.